Užduoti klausimą ekspertui

Verta žinotiVandens nauda žmogaus organizmui


Vanduo yra būtinas gyvybei palaikyti. Tai labiausiai paplitusi medžiaga Žemėje, užimanti didžiąją jos dalį. Net žmogaus organizme vanduo sudaro maždaug du trečdalius kūno svorio. Jis yra nepakeičiamas odos, raumenų ir vidaus organų ląstelių elementas, būtinas, kad jos galėtų atlikti savo funkcijas ir užtikrinti aukštą protinės ir fizinės gerovės bei sveikatos lygį. Vanduo organizme išsaugo pusiausvyrą, arba homeostazę, užtikrina maisto medžiagų įsisavinimą ir jų nugabenimą į ląsteles, pašalina per didelius ir kenksmingus galutinius metabolizmo produktus. Be maisto žmogus gali išgyventi kelias savaites, net mėnesius, o be vandens – tik 4–5 dienas, todėl kiekvieną dieną būtina išgerti 1,5–2 litrus gryno vandens.

Ląstelėse nuolat vyksta natūralus osmoso procesas, kai vanduo per pralaidžią ląstelės membraną juda iš mažesnės druskų koncentracijos tirpalo į didesnės koncentracijos tirpalą. Šis procesas užtikrina ląstelių metabolizmą ir palaiko jose gyvybę. Osmoso procesas labai svarbus ir mūsų akims, nes padeda išsaugoti tinkamą izotoninę aplinką.

Izotoninė aplinka akies paviršiuje yra kai ištirpusių druskų kiekis ląstelėje toks pat, kaip ir ašarų plėvelėje. Druskų kiekis abiejose membranos pusėse vienodas, todėl vandens kiekis taip pat vienodas, išlaikoma fiziologinė pusiausvyra (neutrali aplinka).

Jeigu druskų koncentracija už ląstelės ribų (ašarų plėvelėje) didesnė negu ląstelėje, susidaro hipertoninė aplinka ir vanduo juda iš ląstelės didesnės druskų koncentracijos kryptimi. Tada įvyksta ląstelių dehidratacija – ląstelės lieka be vandens, išdžiūsta ir žūva.


 Osmoprotektoriai ir osmoprotekcija 

 Saugodamiesi hiperosmoliarinio streso, audiniai ir organizmai gamina osmoprotektorius. Tai mažytės neutraliosios dalelės, kurios, patekdamos į ląsteles, nedalyvauja jų metabolizmo procese – lieka neutralios ir nesikiša į ląstelių funkcijas. Neutraliosios dalelės sulaiko vandenį ląstelėje, taip padėdamos ląstelei nežūti hipertoninėje aplinkoje. Šis procesas vadinamas osmoprotekcija.
 
Osmoprotektoriai
Klasė
Osmoprotektorius
Natūraliai yra
Metilaminas
L-karnitinas
Žinduolių akių lęšiuke, ašarų plėvelėje
Poliolis
Eritritolis
Ašarų plėvelėje
Glicerolis
Dumbliuose, druskoms atspariuose augaluose, vabzdžiuose
Aminorūgštys
Taurinas
Žinduolių inkstų žievės medžiagoje, žinduolių smegenų audinyje, kiaulių arterijų audiniuose, nedidelių vandens telkinių bestuburiuose
Betainas
Žinduolių inkstų žievės medžiagoje, žinduolių smegenų audinyje, kiaulių arterijų audiniuose, stiebiniuose augaluose, rykliuose
Šlapalas
 
Rykliuose, moliuskuose, dvikvėpėse žuvyse, amfibijose
 
Osmoprotekcija – tai natūralus, jau tūkstančius metų gamtoje vykstantis ir laiko patikrintas procesas. Įrodyta, kad dauguma žinduolių ląstelių apdovanotos gebėjimu išgyventi hipertoninėje aplinkoje. Tą patį mechanizmą naudoja ir akies paviršiaus epitelinės ląstelės.

Kad akys būtų apsaugotos nuo hipertoninės aplinkos, lašuose „Optive“ yra ir osmoprotektorių, kurie padeda ląstelėse atkurti natūralų, jas nuo žūties saugantį mechanizmą – osmoprotekciją.
 
 
 

Užduoti klausimą ekspertui

Jei mūsų interneto svetainėje nerandate atsakymo į sau rūpimą klausimą apie akių sveikatą, čia jūs galite pateikti savo klausimus ir jie bus perduoti šios srities ekspertams. Pasistengsime atsakyti per 3 darbo dienas.
Klausimas sėkmingai išsiųstas
Nepavyko išsiųsti