Užduoti klausimą ekspertui

Rizikos veiksniai


Lytis

Nuo sausų akių sindromo (SAS) dažniau kenčia moterys. Tai susiję su dažnais hormoniniais pokyčiais (mėnesinės, nėštumas, maitinimas krūtimi, menopauzė, kontraceptinių priemonių naudojimas).
 
Gyvenimo būdas
Nepakankamas kasdienis geriamojo vandens vartojimas.
 
„Nesveikų“ pastatų sindromas
„Nesveikų“ pastatų sindromu vadinama simptomų, atsirandančių ilgai būnant kondicionuojamose, nevėdinamose patalpose, kuriose susikaupęs sausas ir  prastos kokybės oras, visuma. Jis dažnai stebimas patalpose, kurioms įrengti naudotos dirbtinės (sintetinės ir cheminės) medžiagos, vėdinimo sistemose oras cirkuliuoja uždaru ratu. Paprastai tai būdinga naujiems biurų pastatams ir renovuotiems gyvenamiesiems namams.
 
Žmogaus sveikatai ir gerovei oro kokybė patalpose yra labai svarbi, nes jo užterštumas gali būti net 4–6 kartus didesnis negu išorės oro. Pagrindiniai „nesveikų“ pastatų sindromo simptomai: akių, nosies ir gerklės, be abejo, ir odos, suerzinimas arba išsausėjimas, kvapų ir skonio pojūčių pokyčiai, centrinės nervų sistemos sutrikimai ir įvairios neįprastos reakcijos.
 
Žemas santykinis oro drėgnumas ir elektrostatiniai laukai – svarbiausi veiksniai, sukeliantys akių sausumą. Taip pat nustatyta, kad oro temperatūra patalpose (> 22 oC) ir „nesveikų“ pastatų sindromas tarpusavyje stipriai susiję, nes, esant aukštai temperatūrai, baldų paviršius išskiria medžiagas, kurios erzina gleivinę ir akių paviršių. Žemas santykinis oro drėgnumas (< 20 proc.) stiprina jų poveikį ir itin padidina aplinkos elektrostatinį krūvį, todėl ore esančios dalelės limpa prie akių paviršiaus. Patalpose, kuriose įrengti plastikiniai langai, tai nustatoma dažniau.
 
Amžius
Organizmui senstant, akys gamina vis mažiau ašarų, be to, žmogui senstant keičiasi ir idealus riebalų, vandens ir gleivių santykis ašarų sudėtyje. Todėl ašarų plėvelė tampa nesveika ir atsiranda sausoms akims būdingų simptomų.
 
Ligos
Sausų akių sindromas gali būti susijęs su kitomis ligomis: tai ir vitamino A trūkumas, cukrinis diabetas, skydliaukės problemos ir dermatitas (apie voką ar ant jo) bei autoimuninės ligos, pavyzdžiui, artritas ir raudonoji vilkligė. Kartais jis susijęs su sausos burnos simptomu. Be to, jis egzistuoja ir kaip nepriklausoma liga.

Vaistai
Kartais sausų akių sindromą sukelia ašarų sekreciją mažinantys vaistai (pavyzdžiui, lašai nuo slogos, hormonai, kontraceptinės priemonės, vaistai nuo kosulio, nuskausminamieji, raminamieji, širdį veikiantys vaistai, antihistaminai ir diuretikai, o ypač reikia paminėti akių lašus, naudojamus glaukomai, uždegimui gydyti), taip pat alkoholis. Neabejotinai dar vienas simptomų paaštrėjimui įtakos turintis veiksnys yra kontaktiniai lęšiai. Sveikos akys puikiai pripranta, tačiau jeigu natūralus akių drėkinimas sutrinka, lęšiai gali kelti nepatogumų.

Kompiuteris
Mūsų laikais didelis vaidmuo sukeliant sausų akių sindromą tenka darbui kompiuteriu, nes jis stiprina kenksmingą aplinkos poveikį, kai dirbama vidaus patalpose.
 
Elektros prietaisai (pavyzdžiui, kompiuteriai) didina aplinkoje esantį elektrostatinį krūvį, o kopijavimo aparatai ir lazeriniai spausdintuvai išskiria ozoną, kuris erzina akies paviršių. Kompiuteriai ne tik didina elektrostatinį krūvį, ilgai žiūrėdami į kompiuterio monitorių, mes rečiau mirksime. Paprastai akis mirksi iki 22 kartų per minutę, tačiau dirbant kompiuteriu arba atliekant panašius veiksmus, kuriems reikia ypatingos regėjimo įtampos, mirksima iki trijų kartų rečiau. Tad akys nepakankamai drėkinamos.
 
Papildomą akies raumenų įtampą ir nuovargį dirbant kompiuteriu sukelia įvairūs veiksniai:
  • nepakankamas patalpos apšvietimas;
  • bloga vaizdo kokybė;
  • per mažas arba per didelis kontrastas;
  • per maži ženklai ir sudėtinga raidžių forma;
  • nešvarus, dulkėtas monitorius ir kt.
 
Jeigu kasdien tenka daug dirbti kompiuteriu, reikia kas valandą daryti 5 min. pertraukas, pasitraukiant nuo kompiuterio ekrano, kad akys galėtų pailsėti.

Užduoti klausimą ekspertui

Jei mūsų interneto svetainėje nerandate atsakymo į sau rūpimą klausimą apie akių sveikatą, čia jūs galite pateikti savo klausimus ir jie bus perduoti šios srities ekspertams. Pasistengsime atsakyti per 3 darbo dienas.
Klausimas sėkmingai išsiųstas
Nepavyko išsiųsti