Užduoti klausimą ekspertui

Kodėl atsiranda sausų akių sindromas?Kad ašaros būtų aukštos kokybės ir atliktų savo funkciją, jų sudedamosios dalys – riebalai, vanduo ir gleivės – turi būti pasiskirsčiusios tinkamu santykiu. Esant netinkamam bet kurios iš išvardytų sudedamųjų dalių kiekiui ašaroje, akis išsausėja, jaučiamas dirginimas ir prasideda uždegimas. Šie simptomai taip pat sukelia didelį ašarojimą, nes išorinis akies paviršius dėl dirginimo ir sausėjimo pradeda išskirti ašaras, siekdamas save sutepti, bet, esant prastai ašarų kokybei, jos neprilimpa prie akies paviršiaus ir taip pažeidžiamos ląstelės.

Sausų akių liga (SAL) yra didelė problema pacientams ir akių ligų specialistams, nes ji dažniausiai pablogina kasdienę funkciją, gyvenimo kokybę, regėjimą, dėl jos gali išsivystyti katarakta ar prireikti refrakcinės chirurginės intervencijos. Be to, ši liga dažnai registruojama visame pasaulyje. Manoma, kad sausų akių liga dažnai pasireiškia kaip atsakas į jau esančius vietinius akių pakitimus, sistemines ligas ir išorės veiksnius, pavyzdžiui, prastą orą, didelę taršą ar net klimato pokyčius. Liga blogina gyvenimo kokybę, nes suardo sveiką akies paviršiaus mikroaplinką. SAL epidemiologijai išanalizuoti skirtuose tyrimuose nustatyti skirtingi ligos paplitimo dažniai. Iš dalies tai galima būtų paaiškinti skirtingais apibrėžimais. Tačiau, remiantis turimais duomenimis, sausų akių simptomus patiria 33–40 proc. suaugusiųjų. Svarbu pažymėti, kad SAL požymiams (pvz., ašarų plėvelės plyšymo laikui (TBUT) ir ašarų tūriui) analizuoti skirtų tyrimų duomenimis, dalis sausų akių liga sergančių asmenų nė nežino apie patiriamą sutrikimą.
 
Supratimas apie SAL rizikos veiksnius, galimą ligos etiologiją ir vystymosi bei progresavimo patofiziologinius mechanizmus gali padėti klinikiniams specialistams diagnozuoti ir kontroliuoti šią būklę. Vertinant SAL sergančius pacientus taip pat svarbu atsižvelgti į kitas akių paviršiaus ligas, kurioms būdingi tokie pat požymiai ir simptomai, imituojantys SAL, nors abu sutrikimai gali pasireikšti vienu metu ir komplikuotis SAL paūmėjimu. Akivaizdu, kad norint sėkmingai gydyti būtina išsiaiškinti SAL priežastis. Pastaruoju metu pasiekta stulbinamų laimėjimų mėginant suprasti SAL patofiziologiją ir pagerinti ligos diagnostiką ir gydymą. Šioje programoje tarptautinio lygio SAL ekspertų grupė pateikia naujausią laukiamą informaciją ir dalijasi aktualiausia klinikinės praktikos patirtim

Užduoti klausimą ekspertui

Jei mūsų interneto svetainėje nerandate atsakymo į sau rūpimą klausimą apie akių sveikatą, čia jūs galite pateikti savo klausimus ir jie bus perduoti šios srities ekspertams. Pasistengsime atsakyti per 3 darbo dienas.
Klausimas sėkmingai išsiųstas
Nepavyko išsiųsti