Užduoti klausimą ekspertui

Akių fiziologiniai ypatumaiAšarų plėvelę sudaro trys pagrindiniai sluoksniai: vidinis (mucino), vidurinis (vandens) ir išorinis (lipidinis).
 
1. Vidinis (mucino) sluoksnis – giliausiai esantis ir ploniausias ašarų plėvelės sluoksnis, sudarytas iš polisacharidų, kuriems padedant ašaros ne nubėga nuo akies paviršiaus, o tolygiai pasiskirsto kaip ašarų plėvelė akies paviršiuje. Mucino sluoksnis įsiterpia tarp akies paviršių dengiančių ląstelių gaurelių ir taip ašara laikosi.

2. Vidurinis sluoksnis – vandeninis – pats storiausias. Šis sluoksnis drėkina ir maitina akį, išplauna patekusius svetimkūnius ir dirgiklius.

3. Išorinis lipidinis sluoksnis (riebalinis) lėtina vandens išgaravimą. Šį sluoksnį gamina voko kraštuose esančios Meibomo liaukos.


 
Kitas ašaros gebėjimas – prilipti prie akies paviršiaus ir taip atlikti savo funkcijas – galimas dėl mikrogaurelių, įsikūrusių ant ląstelės paviršiaus ir primenančių mažus plaukelius. Mikrogaureliai, kartu su tarp jų įsiterpusiu mucinu, sudaro glikokaliksą, kuris  padeda išlaikyti ašaras ant akies paviršiaus. Norint, kad akys būtų pakankamai drėgnos, reikia aukštos kokybės ašarų plėvelės, kuri padengtų visą akies paviršių mikrogaureliais.
 
Esant sausų akių sindromui, nė vienas iš ašaros plėvelės sluoksnių gerai neatlieka savo funkcijų ir dėl pernelyg didelio vandens išgarinimo iš ašarų plėvelės ji tampa hipertoninė (per sūri). Jei hipertoninis akies paviršiaus lygis netinkamas, ląstelės pradeda prarasti vandenį, negali normaliai funkcionuoti ir patiria stresą. Susidarius tokiai būsenai, akies paviršiaus ląstelės išskiria uždegimo mediatorius. Pacientai pradeda jausti uždegimo simptomus: deginimo pojūtį, niežėjimą, parausta akys, kartais jaučia skausmą, ašarojimą. Paprastai tai kartu yra ir akių nuovargis.

Daugiau:
Kas yra osmosas ir osmoprotekcija?
Daugiau apie sausų akių sindromą

Užduoti klausimą ekspertui

Jei mūsų interneto svetainėje nerandate atsakymo į sau rūpimą klausimą apie akių sveikatą, čia jūs galite pateikti savo klausimus ir jie bus perduoti šios srities ekspertams. Pasistengsime atsakyti per 3 darbo dienas.
Klausimas sėkmingai išsiųstas
Nepavyko išsiųsti